Přesně určený potřebný výkon zdroje tepla bez zbytečných rezerv a chyb, výrazně snižuje pořizovací cenu tepelných čerpadel a zvyšuje návratnost investice. Na rozdíl od ostatních zdrojů tepla nemá tepelné čerpadlo jako hlavní úkol zajistit dodávku tepla, ale zajistit dodávku tepla co nejlevněji, aby se investice do něj vrátila. Cena instalovaného výkonu u tepelných čerpadel je totiž výrazně vyšší než u jiných zdrojů tepla a tuto svoji nevýhodu kompenzuje dosaženými provozními úsporami.
U plynového kotle je jedno, jestli budete instalovat výkon 12 nebo 24 kW, rozdíl v pořizovací ceně a paušálu za plynovou přípojku bude minimální. U tepelných čerpadel je to ale úplně jinak, každou instalovanou 1 kW musíte zaplatit jak v investici, tak v paušálu za elektrický jistič.
Pokud nepočítáte tepelné ztráty sami, ale přebíráte od někoho jen jejich hodnotu nepodloženou podrobným výpočtem, tepelnou ztrátu vždy zkontrolujte. Stačí rychlý přepočet W/m2 vytápěné plochy nebo rychlý výpočet tepelné ztráty budovy obálkovou metodou. Váš čas věnovaný kontrole tepelné ztráty může investorovi výrazně snížit investiční náklady.
I když se pro návrh jednotlivých místností počítá součinitel výměny vzduchu 0,5 h-1, díky současnosti (nebo spíše nesoučasnosti) větrání okny, lze pro návrh zdroje tepla počítat se součinitelem 0,3 h-1, který více odpovídá reálnému provozu budov (při -15°C nebude nejspíš nikdo naplno větrat v celém domě). Hodnota intenzity výměny vzduchu 0,5 h-1 je povinná pouze pro obytné budovy a pobytové místnosti (pokoje, ložnice), ostatní místnosti (koupelna, kuchyně, WC) lze provětrávat odváděným vzduchem z pobytových místností. Toto odpovídá průměrně 0,3 h-1.
Zkontrolujte, jestli není tepelná ztráta větráním započítána současně jak v projektu vytápění, tak větrání. V bilanci by měla být pouze ztráta prostupem, infiltrací a pro ohřev větracího vzduchu ve VZT jednotkách.
V případě instalace větracího systému s rekuperací tepla, uvažujte potřebný výkon pro krytí tepelných ztrát větráním až po rekuperaci.
Posuďte reálný provozní režim různých větracích jednotek a reálnou současnost jejich provozu. Větrání skladů a podobných prostor může být při mrazivých dnech vypnuto, nebo omezeno. Dveřní clony mají velký požadavek na dodávaný výkon, ale celkové množství odebraného tepla za den je nízké. Lze řešit akumulací tepla místo navýšení výkonu tepelného čerpadla.
Podrobnější informace naleznete na stránce PŘÍPRAVA TEPLÉ VODY PRO RODINNÝ DŮM > nebo PŘÍPRAVA VĚTŠÍHO MNOŽSTVÍ TEPLÉ VODY >
Podrobnější informace naleznete na stránce OHŘEV BAZÉNU >
K hodnotě tepelné ztráty budovy, přičtěte potřebný výkon pro přípravu teplé vody 0,25 kW na osobu. Viz. PŘÍPRAVA TEPLÉ VODY PRO RODINNÝ DŮM >
V naprosté většině provozů nedochází k 100% souběhu všech požadavků na výkon zdroje tepla při venkovní výpočtové teplotě. Toto lze zohlednit dle ČSN 06 0310 stanovením provozní špičky.