Ohřev bazénů má v odběru tepla v budově nejnižší prioritu po přípravě teplé vody a vytápění. Bazén se chová jako obrovský akumulátor tepla a proto můžeme ohřev bazénu přesunout na dobu, kdy tepelné čerpadlo například neohřívá teplou vodu.
Potřebný výkon pro ohřev bazénu
Venkovní, sezonně používané bazény není potřebné při návrhu výkonu tepelného čerpadla zohledňovat. Bazény s celoročním využitím ano.
U tepelných čerpadel s vrty je nutné délku vrtů zvýšit v závislosti na množství tepla, které se z nich odebere pro ohřev bazénové vody. U plošných kolektorů není navýšení potřebné, protože v létě mají kapacitu dostatečnou.
Při výpočtu potřebného výkonu zdroje tepla pro ohřev bazénu, nevycházejte jen z požadavku dodavatele bazénu. Obvykle požadují vysoký výkon dodávaný po krátkou dobu, což nevyhovuje provozu tepelného čerpadla. Pokud je dodavatelem bazénu požadován například výkon 20 kW (po dobu 2 hodin/den), rozložte potřebné množství tepla do 20 hodin provozu tepelného čerpadla a navyšte tedy jeho výkon o 2 kW.
U malých bazénů můžete jednoduše určit potřebný výkon pro jejich ohřev navýšením výkonu tepelného čerpadla o 0,1 kW na 1 m2 bazénové plochy.
Připojení bazénového výměníku
Přepínacím trojcestným ventilem, tepelné čerpadlo buď ohřívá bazén, nebo vytápí.
Trojcestným směšovacím ventilem, tepelné čerpadlo při vytápění částečně ohřívá i bazén.
Samostatnou větví z rozdělovače topného systému, ohřev bazénu probíhá současně s vytápěním, teplota topné vody pro ohřev bazénu je shodná s teplotou vody pro topný systém.
Využití samostatného tepelného čerpadla pro bazén
Vzhledem k ceně potřebného výměníku a propojovacího potrubí mezi kotelnou a bazénovou technologií, zvažte možnost využití samostatného specializovaného tepelného čerpadla vzduch/voda jen pro ohřev bazénové vody. Toto řešení je levné a jednoduché na zapojení, tepelné čerpadlo dodá obvykle dodavatel bazénové technologie.